Final Results – Strathmore Heritage Days Stampede

August 3, 2015 – More Information Available At www.halfmileofhell.com

2015 Strathmore Heritage Days Stampede – Strathmore, AB

The finals of the Strathmore Heritage Days Stampede wrapped up on a beautiful Heritage Days Monday afternoon in Strathmore. The 4 day show was an entertaining affair, and when the times were calculated, defending champion Jason Glass, driving the Rob Knight Trucklines outfit, and along with outriders Chad Cosgrave and Chanse Vigen, emerged as the champions after posting the best 4-day aggregate time of 4.59.79.

Glass started the day 88 one-hundredths of a second behind Gary Gorst who had the lead from opening night, and overcame a false start in heat number seven to grab the lead in the race and out run Gorst by 1.53 seconds. He ended up winning his second consecutive Strathmore Heritage Days Stampede Championsip by 65 one-hundredths of a second. Colt Cosgrave ended up in third place overall, followed by Luke Tournier and Rae Croteau Jr.

Jason Glass also posted the fast time of the afternoon with a run of 1:14.57 from barrel 2 in the 7th heat. That put him 41 one-hundredths of a second in front of Colt Cosgrave, with Obrey Motowylo, Chanse Vigen and Doug Irvine rounding out the top five on the afternoon.

The WPCA Pro now moves to Dawson Creek, British Columbia for the Battle of the North starting Wednesday, August 5, 2015 and running through to Sunday, August 9, 2015. Live action can be heard every night on Rural Radio on SiriusXM Channel 80, and Country 99 at 99.7 FM out of Bonnyville starting at 9:30pm Eastern, 8:30pm Central and7:30pm Mountain Time.

Billy Melville

 

2015 STRATHMORE HERITAGE DAYS STAMPEDE CHAMPIONS
Rob Knight Trucklines
Jason Glass – Driver
Chad Cosgrave, Chanse Vigen – Outriders
Day 4 Results 
Driver Sponsor Total Time
1 Jason Glass Rob Knight Trucklines 1:14.57
2 Colt Cosgrave High River Autoplex & RV 1:14.98
3 Obrey Motowylo H & E Oilfield Services Ltd. 1:15.09
4 Chanse Vigen Valiant Energy Ltd. 1:15.45
5 Doug Irvine B & R Eckel’s Transport Ltd. 1:15.47
6 Rick Fraser TerraHDD Solutions Inc. 1:15.49
7 Rae Croteau Jr. TOMCO Group of Companies 1:15.50
8 Dustin Gorst Modern Industrial Rentals (1978) Ltd. 1:15.53
9 Evan Salmond Blackjack Livestock Co. 1:15.58
9 John Walters Barbeejay Supplies Ltd. 1:15.58
9 Kirk Sutherland EMCO Corporation 1:15.58
12 Cliff Cunningham CSI Canada Safety 1:15.78
13 Codey McCurrach Alberta Vet Centre 1:15.89
14 Jerry Bremner Breakaway Industries 1:15.90
15 Mike Vigen SPR Construction 1:15.95
16 Chad Fike JIMBOB Group of Companies 1:15.99
17 Layne MacGillivray Hanna Motor Products 1:16.00
18 Troy Flad Ironwood Building Systems 1:16.04
19 Gary Gorst Ram Dealers of Alberta 1:16.10
20 Logan Gorst Chariot Express 1:16.15
21 Cody Ridsdale Swartzy Welding Services Ltd. 1:16.20
22 Mitch Sutherland Strathmore Motor Products 1:16.24
23 Ross Knight Premium Ag 1:16.35
24 Tyson Graham Heat International 1:16.37
25 Chad Harden Image Distributors 1:16.48
26 Luke Tournier Made Foods 1:16.66
27 Darcy Flad EPCOR Water Services 1:16.72
28 Kurt Bensmiller Tsuu T’ina Nation 1:16.76
29 Roger Moore Rusway Construction Ltd. 1:16.83
30 Jordie Fike Okotoks Nissan 1:16.88
31 Troy Dorchester Team Rig & Supply 1:17.08
32 Mark Sutherland Jesco Electric 1:17.14
33 Barry Hodgson Roadtrek 1:17.76
34 Jim Knight Thompson Oilfield Hauling Ltd. 1:18.04
35 Jess Willard Wildflower Ranch – Cancorp Property Group 1:19.86
36 Kelly Sutherland Huxted Waste Disposal 1:21.34
* Kirk Sutherland Drove for Jerry Bremner.
** Kelly Sutherland Drove For Darcy Flad
4 Day Aggregate Standings
Driver Sponsor 4 Day Total
1 Jason Glass Rob Knight Trucklines 4:59.79
2 Gary Gorst Ram Dealers of Alberta 5:00.44
3 Colt Cosgrave High River Autoplex & RV 5:00.65
4 Luke Tournier Made Foods/National Motor Coach 5:02.77
5 Rae Croteau Jr. TOMCO Group of Companies 5:02.80
6 John Walters Barbeejay Supplies Ltd. 5:03.29
7 Chad Fike JIMBOB Group of Companies 5:04.08
8 Doug Irvine B & R Eckel’s Transport Ltd. 5:04.62
9 Kurt Bensmiller Tsuu T’ina Nation 5:04.84
10 Roger Moore Rusway Construction Ltd. 5:04.92
11 Kirk Sutherland EMCO Corporation 5:05.12
12 Mike Vigen SPR Construction 5:05.40
13 Codey McCurrach Sirius Instrumentation and Controls Inc./Alberta Vet Centre 5:05.41
14 Ross Knight Premium Ag 5:05.50
15 Rick Fraser TerraHDD Solutions Inc. 5:05.65
16 Chad Harden Discover Real Estate/Spartan Controls/Image Distributors 5:06.03
17 Cody Ridsdale Swartzy Welding Services Ltd. 5:06.35
18 Cliff Cunningham CSI Canada Safety 5:06.85
19 Troy Dorchester Team Rig & Supply 5:07.12
20 Dustin Gorst Modern Industrial Rentals (1978) Ltd. 5:07.17
21 Obrey Motowylo H & E Oilfield Services Ltd. 5:07.50
22 Jerry Bremner* Prism Flow Products Inc./Breakaway Industries 5:08.83
23 Kelly Sutherland Huxted Waste Disposal 5:09.93
24 Mark Sutherland Jesco Electric 5:11.37
25 Jordie Fike Okotoks Nissan 5:11.76
26 Jim Knight Thompson Oilfield Hauling Ltd. 5:12.54
27 Mitch Sutherland Strathmore Motor Products 5:13.49
28 Troy Flad Ironwood Building Systems 5:13.54
29 Darcy Flad** EPCOR Water Services 5:15.56
30 Jess Willard Wildflower Ranch – Cancorp Property Group 5:16.48
31 Barry Hodgson Roadtrek 5:16.97
32 Tyson Graham Heat International 5:19.23
33 Logan Gorst Chariot Express 5:29.55
34 Evan Salmond Blackjack Livestock Co./REMI’S Mechanical Services Ltd. 5:33.16
35 Layne MacGillivray Jacar Energy Services/Burnra Welding/Hanna Motor Products 5:49.82
36 Chanse Vigen Valiant Energy Ltd. N.T

Comments

comments

Related Posts

Rodeo Schools in Canada for 2020
Hansen Wins San Antonio Bracket
Hansen Off To Hot Start In San Antonio

Leave a Reply