Calgary Stampede Announces 2019 Contestants

CALGARY, Alberta – The Calgary Stampede has officially announced the names of the 120 rodeo superstars who have been invited to compete at the Greatest Outdoor Show on Earth, July 5-14, 2019.

Hosting a variety of athletes from North America and Brazil, this year’s lineup is packed with Canadian talent, the most in the past five years, including local cowboy Connor Hamilton. Born and raised in Calgary, Hamilton has earned his first invitation to compete at the Calgary Stampede.

“It is a great opportunity for our community to see some of our local talent shine over the 10 days, as they compete alongside the best of the best in professional rodeo,” says Kynan Vine, Manager of Western Events for the Stampede. “We are excited to include skilled young local competitors like Connor Hamilton who we’ve seen rise through the sport over the last few years.”

Stacking the roster with many other notable Canadian athletes, the 2019 Calgary Stampede will see the return of local favorites such as World and three-time Calgary Stampede Champion Zeke Thurston and 2018 Canadian Champion Clay Elliott. Canada is also well represented by young talent in the timed events, including Logan Bird, Kyle Lucas and 2018 Canadian Champion Steer Wrestler Scott Guenthner. In Barrel Racing, Stampede fans will have the opportunity to cheer on Carman Pozzobon, Diane Skocdopole, and Kylie Whiteside as they represent the maple leaf.

All six of the 2018 Calgary Stampede champions will return in 2019 to defend their titles and will be joined by rodeo’s premier athletes from the Canadian Professional Rodeo Association (CPRA) Women’s Professional Rodeo Association (WPRA), Professional Rodeo Cowboys Association (PRCA) and Professional Bull Riders (PBR). While all contestants are looking to secure a Calgary Stampede Championship, they will also be vying for the $2 million in prize money up for grabs at this year’s Calgary Stampede.

“We have the opportunity to showcase the best rodeo athletes in the world to our guests,” says Vine, adding “Get ready to see some amazing competition over 10 days this July. It truly is the Greatest Outdoor Show on Earth.”

The full 2019 Calgary Stampede Rodeo contestant list is below and features 36 Canadians, ten more than were first announced in 2018. In 2017, 28 Canadians made the cut, 32 made the cut in 2016 and 2015. In 2014, 27 were invited. Due to injury replacements this number can still change.

By event, six Canadians have been invited in the bronc riding, eight in the bareback, three in the barrels, seven bulldoggers, five tie-down ropers and seven bull riders.

Tickets are now on sale for the 2019 Calgary Stampede, and can be purchased at CalgaryStampede.com





Courtesy of the Calgary Stampede

2019 Calgary Stampede Rodeo Contestants

 

Saddle Bronc Riding

CoBurn Bradshaw – Milford, UT

Chase Brooks – Belgrade, MT

Jacobs Crawley – Boerne, TX

Sterling Crawley – Stephenville, TX

Brody Cress – Hillsdale, WY

Isaac Diaz – Desdemona, TX

Clay Elliott – Nanton, AB

Layton Green – Meeting Creek, AB

Dawson Hay – Wildwood, AB

Lefty Holman – Visalia, CA

Court Scheer – Elsmere, NE

Joey Sonnier III – New Iberia, LA

Wade Sundell – Coleman, OK

Zeke Thurston – Big Valley, AB

Kolby Wanchuk –Sherwood Park, AB

Jake Watson – Hudson’s Hope, BC

Jake Wright – Milford, UT

Ryder Wright – Milford, UT

Rusty Wright – Milford, UT

Jesse Wright – Milford, UT

 

Bareback Riding

Caleb Bennett – Tremonton, UT

Clayton Biglow – Clements, CA

Ty Breuer – Mandan, ND

Richmond Champion – Dublin, TX

Mason Clements – Santaquin, UT

Steven Dent – Mullen, NE

Kaycee Field –  Elk Ridge, UT

Connor Hamilton – Calgary, AB

Seth Hardwick – Miles City, MT

Tilden Hooper – Weatherford, TX

Pascal Isabelle – Quebec, QC

Orin Larsen – Inglis, MB

Clint Laye – Cadogan, AB

Ky Marshall – Bowden, AB

Shane O’Connell – Rapid City, ND

Tim O’Connell – Zwingle, IA

Jacob Stemo – Bashaw, AB

Ty Taypotat – Regina, SK

Bill Tutor – Huntsville, TX

Jake Vold – Airdrie, AB




 

Ladies Barrel Racing

Brittney Barnett – Bakersfield, CA

Taci Bettis – Round Top, TX

Ivy Conrado – Hudson, CO

Callahan Crossley – Hermiston, OR

Kaylee Gallino – Wasta, SD

Hailey Kinsel – Cotulla, TX

Lisa Lockhart – Oelrichs, SD

Emily Miller – Weatherford, OK

Nellie Miller – Cottonwood, CA

Amberleigh Moore – Salem, OR

Brittany Pozzi Tonozzi – Victoria, TX

Carman Pozzobon – Savona, BC

Jessica Routier – Buffalo, SD

Jennifer Sharp – Richards, TX

Diane Skocdopole – Big Valley, AB

Jimmie Smith – McDade, TX

Shelby Spielman – Dalhart, TX

Jessie Telford – Caldwell, ID

Sarah Rose Waguespack–Brunswick, GA

Kylie Whiteside – Longview, AB

 

Steer Wrestling

Curtis Cassidy – Donalda, AB

Cody Cassidy – Donalda, AB

Bridger Chambers – Stevensville, MT

Stephen Culling – Fort St John, BC

Hunter Cure – Holliday, TX

Kody Dollery – Caldwell, TX

Ty Erickson – Helena, MT

Scott Guenthner – Consort, AB

Nick Guy – Sparta, WI

Kyle Irwin – Robertsdale, AL

Blake Knowles – Heppner, OR

Trevor Knowles – Prairie City, OR

Will Lummus – West Point, MS

Tanner Milan – Cochrane, AB

Clayton Moore – Pouce Coupe, BC

Tyler Pearson – Independence, LA

Matt Reeves – Cross Plains, TX

Jacob Talley – Keatchie, LA

Tyler Waguespack – Gonzales, LA

Craig Weisgerber – Ponoka, AB

 

Tie Down Roping

Logan Bird – Nanton, AB

Trevor Brazile – Decatur, TX

Tuf Cooper – Weatherford, TX

Morgan Grant – Didsbury, AB

Shane Hanchey – Sulphur, LA

Ryan Jarrett – Comanche, OK

Kyle Lucas – Carstairs, AB

Cooper Martin – Alma, KS

Timber Moore – Aubrey, TX

Michael Otero – Weatherford, TX

Jesse Popescul – Wood Mountain, SK

Jake Pratt – Stephenville, TX

Rhen Richard – Roosevelt, UT

Reese Riemer –Stinnett, TX

Matt Shiozawa – Chubbuck, ID

Caleb Smidt – Bellville, TX

Ryle Smith – Oakdale, CA

Cory Solomon – Prairieview, TX

Riley Warren – Stettler, AB

Marty Yates – Stephenville, TX

 

Bull Riding

Parker Breding – Edgar, MT

Ramon de Lima – Sao Paulo, SP

Ryan Dirteater – Hulbert, OK

Chase Dougherty – Portland, OR

Marco Eguchi – Poa, SP

Wacey Finkbeiner – Ponoka, AB

Joe Frost – Randlett, UT

Marcos Gloria – Edmonton, AB

Garrett Green – Meeting Creek, AB

Jordan Hansen – Calgary, AB

Sage Kimzey – Strong City, OK

Zane Lambert – Ponoka, AB

Jose Vitor Leme–Ribas Do Rio Pardo, MS

Jess Lockwood – Volborg, MT

Claudio Montanha Jr – Pacaembu, SP

Cody Nance – Springville, TN

Chase Outlaw – Hamburg, AR

Jared Parsonage – Maple Creek, SK

Brock Radford – DeWinton, AB

Cody Teel – Kountze, TX

Comments

comments

Related Posts

Agribition Welcomes the Maple Leaf Circuit Finals
Cowboy Sh*t – The Podcast
Larsen Earns Second San Antonio Title

Leave a Reply